Nacházíte se zde:   Sekačky . Rady a tipy


Rady a tipy

Údržba rotačních sekaček

Než uvedete sekačku do provozu, pozorně se seznamte s její obsluhou. U benzínové sekačky doplňte olej do motoru a načerpejte benzína a zkontrolujte, zda konektor zapalovací svíčky pevně dosedá na svíčku. U elektrických sekaček je nutné zkontrolovat přívod elektrické energie.

Aby vám sekačka sloužila spolehlivě a co nejdéle, je třeba ji věnovat náležitou pozornost a to nejen během sezóny, ale zejména pak na jejím konci, než ji uložíte k odpočinku.

Pravidelná údržba by měla zahrnovat minimálně kontrolu stavu oleje, benzínu a znečištění vzduchového filtru u benzínové sekačky a čištění vnitřní řezné plochy u obou druhů sekaček, tedy jak benzínové, tak elektrické.

Nabroušení nože, jeho vyvážení a očištění celé sekačky pak patří k základním úkonům na konci sezony. U benzínové sekačky je nutno vypustit zbývající benzín z karburátoru, vyměnit olej a podle potřeby i vzduchový filtr.

Jak správně vertikutovat

Trávník upravte nejdříve sekačkou na výšku 3 až 4 cm. Nože vertikutátoru nastavte tak, aby se pouze dotýkaly půdy. Příliš hluboká vertikutace poškozuje kořenový systém i rostliny samotné a navíc jsou motor i nože vystaveny nadměrnému zatížení a opotřebovávají se. Doporučená hloubka vertikutace je 2–3 mm, to znamená , že nože se půdy jen lehce dotýkají.

Nastavení provádějte bez chodu motoru pokud možno na rovné ploše. I když vypadá trávník po vertikutaci poničený, není to žádný důvod k obavě. Doporučujeme do volných míst, která vzniknou například odstraněním rozměrného plevele, dosít vhodné travní osivo.

Mulčování

Mulčování je speciální způsob zpracování posekané trávy. Splňte si sen, mít krásný a zdravý trávník, který vám budou sousedi závidět. Některé typy sekaček a zahradních traktorů rovnou koupíte už se systémem mulčování. Sekačka při něm posekaná stébla rozsekává na jemnou drť a zanechává ji na posečeném trávníku. Tato drť prospívá trávníku jako sluneční ochrana, zvlhčovač a přirozené hnojivo.

Musím dobíjet baterii po každém použití sekačky i když není vybitá?

Ano. Zajistíte tak maximální připravenost stroje pro další použití a využijete celou kapacitu baterie.

Olovnatý benzín versus bezolovnatý

Jezdí vaše sekačka na olovnatý benzín, ale vy byste rádi přešli na bezolovnatý, z finančních i jiných důvodů? Důrazně doporučujeme nechat provést dekarbonizaci motoru, jinak může dojít k uvolnění úsad karbonu do prostoru válce a pístu a tím i vážnému poškození motoru.

Jak vypustit olej z motoru sekačky

Vždy se řiďte návodem na použití vašeho stroje. Nejčastějším způsobem vypuštění oleje je odšroubování zátky pod motorem.

Proč dochází k častému zlomení struny u křovinořezu

Časté zlomení (useknutí, uražení) struny je způsobeno tím, že je vyžínací hlava příliš blízko nějakého tvrdého předmětu – zeď, kmen stromu, plot, keř. Vždy používejte originální struny daného výrobce vašeho křovinořezu, budete mít jistotu nejvyšší kompatibility.

 nahoru

↑ nahoru